سفارش تبلیغ
صبا ویژن

شهیدان نوری(2)

ارسال  شده توسط  دکتر اکبر اجرایی در 85/7/3 10:42 صبح

شهید حاج محمد نوری در یکی از روزهای زیبای سال 1334 در منطقه  اسیر از شهرستان مهر در استان فارس چشم به جهان گشود، کودکی را در کنار خانواده ای  مهربان و متدین گذراند و از همان سنین خردسالی با نوای دلنشین قرآن و کلام وحی آشنا شد و در مکتب خانه‌های قدیمی محل سکونت خود قرآن را فرا گرفت .هفت ساله بود که راهی مدرسه شد و توانست تحصیلات خود را تا پایان دوره  ابتدایی ادامه دهد.او برای تأمین معاش خانواده در کنار دیگر برادرانش در کارگاه جوشکاری مشغول به کار شد، سال 1352 برای انجام خدمت مقدس سربازی راهی شد، بعد از پیروزی انقلاب خدمت نیمه‌تمام خود را با گذراندن 6 ماه دوره احتیاط به پایان رساند و به عضویت سپاه پاسداران عسلویه درآمد در همین دوران بود که با همسری مهربان و فداکار عهد آغاز زندگی زناشویی بست که حاصل این پیوند مبارک 3 فرزند(دو دختر و یک پسر) می‌باشد. با شروع جنگ تحمیلی شهید حاج محمد  بعد از شهادت برادران  عزیزش حاج حسین و حاج علی به عشق دنیا و محبت پدرانه پشت پا زد و عاشقانه برای اجرای فرمان پیرو مقتدایش حضرت امام (ره) سلاح فرو افتاده برادران  شهیدش را به دوش کشید و راهی جبهه‌های نور شد و در عملیات طریق‌القدس هدف اصابت تیر دشمن قرار گرفت اما با وجود مجروحیت شدید دوباره به جبهه‌های نبرد بازگشت و عملیات‌های فتح‌المبین، بیت‌المقدس، والفجر8 و کربلای 3 عرصه دلاوریهای این سردار اسلام به عنوان فرمانده گردان بود خبر شهادت دومین شهید خانواده سردار شهید علی نوری خللی بر اراده پولادین او وارد نکرد و سرانجام در جریان عملیات کربلای 4 در دیماه سال 1365به عنوان فرمانده گردان اباالفضل(ع) ازناو تیپ 13 حضرت امیرالمؤمنین(ع) در محور ام‌الرصاص بر اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید و مدتی بعد و  در حالیکه خانواده شان  داغدار شهادت چهارمین شهید خود حاج غلام نوری بودند با فرقی خونین جسد مطهر وی به آغوش خانواده بازگشت .روحشان شاد و یادشان پر رهرو باد.


چرا تخریب؟

ارسال  شده توسط  دکتر اکبر اجرایی در 85/6/13 11:4 صبح

درآستانه میلاد منجی عالم بشریت امید محرومان و مستضعفان و روشنی دیده و دل همه عالمیان حضرت ولی عصر (عج) متاسفانه برخی برخوردها و انتشار مطالب توهین آمیز نسبت به استوانه های نظام موجب رنجش خاطر و نگرانی همه دوستداران نظام و رهروان صدیق خمینی کبیر(س) گردید واین در حالی است که چند روز قبل مقام معظم رهبری با بیانات دلسوزانه و روشنگر خود در دیدار با خبرگان ملت هرگونه اهانت و بی احترامی به شخصیتها را منع نموده و در این باره به صراحت فرمودند: متأسفانه عده‏اى با انگیزه‏هاى گوناگون، تا فصل انتخابات میشود، تخریبهایشان هم از همان نزدیکى انتخابات شروع می شود. حالا بعضى با انگیزه‏هاى سیاسى و بعضى با انگیزه‏هاى حتّى دینى اشخاص ، چهره‏هاى سیاسى، چهره‏هاى دینى، چهره‏هاى انقلابى، موجّهین حوزه‏هاى علمیه و حتّى محترمین از علما و روحانیون - را مورد تخریب قرار میدهند. این چه کارى است؟! این نه منطق شرعى دارد و نه منطق عقلایى؛ نه شرع با این کار موافق است، نه عقل. اگر واقعاً انسان از یک جهتگیرى‏اى که خیال میکند فلان کس یا فلان کسان در آن جهتگیرى هستند، ناراضى است، راهش تخریب و اهانت به اشخاص نیست، راهش اسم آوردن از این و آن نیست، راهش تبیین است.

امروز صحبت از هاشمی رفسنجانی ،خاتمی ،جنتی و یا خزعلی نیست مهم این است که اگر اهانت به چهره های خدمتگزار نظام که بارها مورد تائید حضرت امام(س) و مقام معظم رهبری قرار گرفته اند آن هم توسط افرادی که دارای وابستگی به مسئولین دولتی بوده باب شود باعث خسارتهای جبران ناپذیر به نظام خواهد شد.

تفاوت دیدگاه و سلیقه سیاسی نباید منجر به اهانت به رقیب و تخریب چهره افراد و خدمتگزاران دلسوز نظام گردد همه خدمتگزاران به اسلام و جمهوری اسلامی از هر فکر و سلیقه سیاسی دارای نقاط قوت و گاها ضعف بوده اند  ولی این موارد نباید بهانه ای برای تخریب این شخصیت ها که مسلم بازی با آبرو و حیثیت نظام نیز خواهد بود گردد.

نویسندگان این اهانت ها مطمئنا قصد زیر سؤال بردن اصل نظام را نداشته و تنها قصد داشته اند به این بهانه رقیب سیاسی خود را تضعیف نموده و از صحنه به در نمایند ولی غافل از این که اینان خود بر شاخه نشسته و بن می برند. خداوند همگان را به راه راست هدایت کرده و از لغزشها نگهدارد.

 


وبلاگ موفق

ارسال  شده توسط  دکتر اکبر اجرایی در 85/5/24 7:23 صبح

و این هم عین گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران


خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: نگاهی به وبلاگ‌هابه اعتقاد یک وبلاگ نویس، موفقیت بسیاری از وبلاگ‌ها به روز آمد شدن به موقع آن‌ها وابسته است، نه صرفا روزانه نویسی.


اکبر اجرایی، نویسنده‌ی وبلاگ "سروهای سرافراز" در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس نگاهی به وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: « برای هر وبلاگی باید یک دوره‌ی مشخص برای به روز شدن آن وجود داشته باشد. همچنین مخاطب باید بداند که چه زمانی به وبلاگ مراجعه کند که مطالب آن جدید شده باشد. بنابراین بلاگر باید همیشه مخاطب خود را مورد توجه قرار دهد.»


وی درباره‌ی تاثیر محتوای وبلاگ بر به روز شدن آن، گفت: « برخی وبلاگ‌ها جنبه‌ی روزمرگی و خاطرات دارد که کارایی آن‌ها در حد یک یا دو روز است. ولی وبلاگ‌های تخصصی و مطالب علمی‌، به دلیل عدم کهنگی و ماندگاری بیشتر، می‌توانند مدت زیادی برای مخاطب تاثیرگذار باشند و مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین لزومی‌ به روز آمد شدن در هر روز ندارند.»


اجرایی درباره‌ی تعطیلی برخی وبلاگ‌ها گفت: « شروع کار وبلاگ نویسی همیشه جذاب است، ولی اگر یک پشتوانه‌ی علمی‌ و انگیزه‌ای برای تداوم وبلاگ‌ها وجود نداشته باشد، به طور قطع نویسنده‌ی آن، دچار سرخوردگی و کمبود مطلب می‌شو‌د، ولی اگر کسی هدف و دور نمای این کار را برای خود ترسیم کند، وبلاگ نویسی را ادامه می‌دهد.»


وی افزود: « مخاطبان و بازخوردهای آن‌ها تاثیر زیادی در ایجاد انگیزه برای وبلاگ‌نویسان دارد تا آن‌ها بتوانند به موقع وبلاگ خود را به روز کنند و همچنین آن چه مورد نیاز همه است را ارایه کنند.»


اجرایی اظهار داشت: « نظرات مخاطبان می‌تواند ادامه‌ی کار را برای وبلاگ‌نویسان روشن کند و همچنین آن‌ها تاثیر کار خود را می‌بینند، زمانی که تعداد زیادی از نظرات در کنار هم قرار می‌گیرند، وبلاگ نویس ارزیابی کار خود را می‌بیند.»


این بلاگر در خصوص نقش بلاگ‌سرویس‌ها در ایجاد انگیزه‌ی وبلاگ‌نویسان گفت: «برگزاری همایش‌ها، شرکت برگزیده‌ها در آن‌ها، به روز کردن صفحات خود و ایجاد اهداف جدید برای مخاطبان از جمله اقداماتی است که این سرویس دهنده‌ها انجام می‌دهند.»


وی افزود: « موفقیت سرویس دهنده‌ها در این است که بتوانند متناسب با تغییرات و موضوعات گوناگون به روز باشند و روش‌های جدیدی را ارایه دهند.»


پوست آئینه بدن

ارسال  شده توسط  دکتر اکبر اجرایی در 85/5/15 9:36 صبح

با شروع فصل تابستان و افزایش گرما شاهد بروز بیشتر بیماری های پوستی در جامعه می باشیم به گونه ای که افزایش حساسیت های پوستی،ریزش بیشتر موها،بروز ضایعات پوستی،تعریق بیشتر و...باعث نگرانی وآزار تعداد زیادی از مردم می شود.

بیماری‌های ناشی از شنا در استخر یا سایر آب‌ها به دو دسته عفونی و غیرعفونی تقسیم می‌شود که به دنبال آنها انواع قارچ ها، ویروسها، انگل هاو باکتری ها که به وجودآورنده انواع بیماری‌های عفونی هستند، شکل می‌گیرد. همچنین آب‌های آلوده بعضی از استخرها ناقل قارچ‌های کچلی هستند که از علایم این بیماری‌های پوستی می‌توان به شکل‌گیری حلقه‌های بزرگ با پوسته‌هایی روی بدن افراد اشاره کرد.

از مهم‌ترین حساسیت‌های فصلی پوست، کهیر و جوش‌های ریز و قرمز رنگ ناشی از شدت گرما در فصل تابستان است،  چرب شدن پوست و مو مهم‌ترین عامل ریزش مو و بروز حساسیت‌های پوستی است که با توجه به نوع پوست و افزایش تعداد دفعات استحمام حل خواهد شد.
 پوست و مو به سه دسته
چرب، خشک و طبیعی
تقسیم می‌شود و افراد دارای هر نوع پوست باید به ترتیب نوع پوست و مو، روزانه ،سه بار در هفته و یک بار در هفته استحمام کنند.
برای جلوگیری از گُر گرفتگی و آفتاب سوختگی، لک و کک ‌و مکهای پوست و در نهایت کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست باید با توجه به نوع پوست از ضد آفتاب استفاده شود،  استفاده از ضد آفتاب تا حد زیادی در کاهش تعداد جوش‌های صورت موثر خواهد بود.
گران یا ارزان بودن
شامپو
تعیین کننده کیفیت یا عدم کیفیت آن نیست قیمت‌ها تنها بر اساس روابط کارخانه‌ها ومسوولان تعیین می‌شود.
ریزش مو
در فصل تابستان به دلیل شدت گرما و تعریق تا حدودی افزایش می‌یابد، و ریزش روزانه یکصد تار مو امری عادی است اما چنانچه این میزان افزایش یابد باید به متخصص مراجعه شود.
 کم‌خونی، وراثت و عدم رعایت نظافت مو به ترتیب بیشترین تاثیر را بر میزان ریزش مو دارند.
 در فصل تابستان تعداد استحمام را افزایش داده و هر روز به مدت چند دقیقه به صورت آرام موها را شانه کنیم تا میزان ریزش آنها کاهش یابد.
استحمام روزانه اولین و آخرین راهکار است‌
 چرب شدن پوست در فصل تابستان و بروز جوش‌های ناشی از گرمازدگی، تعریق و عرق‌سوز شدن پوست  مهم‌ترین حساسیت‌های پوست در فصل تابستان هستند، استحمام روزانه اولین و آخرین راه‌حل و در عین حال ساده‌ترین و کم‌خرج‌ترین راهکار ممکن جهت جلوگیری از بروز آکنه و جوش‌های چرکی، چربی و جوش های زیرپوستی است.
این نکته را نباید از یاد ببریم که 
هیچ مویی بد نیست
و تفاوت‌های موجود در موهای افراد در چگونگی نگهداری و مراقبت از آنها است.
اغلب آسیب‌های وارده به مو ناشی از دستکاری‌های افراد شامل خشن برس کشیدن، سشوار کردن طولانی مدت، فر کردن، صاف کردن، رنگ، مش و دکلره کردن است.
میزان ریزش مو از فصلی به فصل دیگر متغیر است، و چرب شدن مو میزان ریزش مو را دوچندان می‌کند ولی نباید فراموش کرد که تغذیه مناسب نیز نقش به سزایی در حفظ سلامت مو دارد.
متاسفانه ریزش مو به دلیل
تغذیه نامناسب بیشتر در دختران جوان
دیده می‌شود،  برای حفظ سلامت و شادابی مو توصیه می‌شود هر فردی، در هر گروه سنی و در هر فصلی حتماً از غذاهای حاوی ویتامینها ، روی و آهن استفاده نماید.
 به همه توصیه می شود هر شب یک بار و هر بار به مدت چند دقیقه موهای خود را شانه کنند و هنگام شستشو نیز سعی کنند با نوک انگشت و به دقت کف سر را ماساژ دهند تا چربی پوست از بین رفته و متعاقباً مشکل شوره سر نیز نداشته باشند.
 
همه افراد در سنین مختلف برای سلامت پوست خود باید از ضد آفتاب استفاده کنند البته ضد آفتاب در همه فصول نیاز است شاید در تابستان چون نور آفتاب مستقیما به پوست می‌تابد نیاز آن بیشتر احساس شود ولی در هوای ابری یا هوای برفی هم اثرتخریبی  آفتاب و ضررهای ناشی از آن وجود دارد.

با افزایش تعداد مبتلایان به سرطان پوست در فصل تابستان هیچ امری مهمتر از حفاظت از این بافت بدن نیست و این امر به راحتی با ایستادن در سایه قابل انجام است.

به منظور حفاظت از پوست در برابر اشعه خورشید استفاده از کرم یا لوسیون ضدآفتاب با فاکتور حفاظت خورشیدی (SPF) حداقل 15 و به کارگیری  آنها 20 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ضروری است. مصرف‌کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که تمام اعضای بدن از جمله پاها، بازوها، صورت، گردن و مچ پا به پایین به ویژه در صورت پوشیدن سندل و دست‌ها باید با این محصول حفاظتی پوشیده شوند.ضدآفتابها معمولا بیش از 4 ساعت کارآیی نداشته و بایستی مجددا تکرار شوند

همچنین در صورت شنا کردن و یا عرق کردن زیاد بهتر است که به دلیل احتمال پاک شدن پوشش قبلی مجددا از کرم در طول روز استفاده شود. کلاه مناسبترین پوشش برای جلوگیری از برخورد آفتاب با پوست صورت است، اما اگر از کلاه بیس بال استفاده می‌کنید مالیدن کرم ضدآفتاب به پشت گردن و گوش‌ها ضرورت دارد
 
از سوی دیگر اگر تصور می‌کنید به دلیل ابری و گرفته بودن هوا نیازی به این پوشش محافظ ندارید اشتباه می‌کنید، چرا که به گفته کارشناسان اشعه مضر فرابنفش خورشید حتی از ابرها و آب نیز عبور می‌کند.

همچنین شن، آب و برف می‌تواند نور خورشید را منعکس کرده و میزان این پرتو فرابنفش را افزایش دهد. در چنین مواردی استفاده از کرم‌های با SPF بالاتر و مالیدن آن بر روی بینی و لب‌ها با اکسید روی الزامی است. درصورتی که پوست حساسی دارید خواندن برچسب روی کرم پیش از استفاده بسیار مهم است.

حتی در مواردی که این کرم‌ها به لحاظ مسایل آلرژی‌زا و آزمایش‌های پوستی کنترل شده باشند باز هم در برخی موارد پوست افراد به آنها حساسیت می‌دهد. در این شرایط به مدت 3 روز از این محصولات و به مقدار کم بر روی پوست آزمایش کنید و در صورت عدم مشاهده علایم حساسیت و آلرژیک از قبیل قرمزی و التهاب می‌توانید از آن استفاده کنید.

تابش شدید نور آفتاب به پوست، سبب افزایش سرعت پیرشدن آن، ایجاد لکه وتیرگی، و در نهایت تورم‌های بدخیم پوستی می‌شود. به‌همین دلیل استفاده نکردن ازکرم‌های ضدآفتاب در تمام فصول، به ویژه فصل تابستان سبب تغییر رنگ و چروک پوست شده و در طولانی مدت پیری زودرس و تورم‌های پوستی را ایجاد می‌کند.  توجه داشته باشید در همه حال باید از پوست مراقبت کرد، این مراقبت درفصول و مکان هایی که آفتاب به صورت مستقیم وشدید می‌تابد، باید بیشتر شود.  برای مقابله بااثرات مضر نور خورشید هیچ‌چیز مهم‌تر از پرهیز ازآفتاب نیست واگر امکان دوری ازآن وجود ندارد، باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده‌کرد.  یک ضدآفتاب خوب باید پوست را در برابر پرتوهای مریی ونامریی نور خورشید محافظت نموده و در مقابل انواع اشعه ماوراء بنفش موثر باشد.کرم ضد آفتاب مرغوب باید پایداری شیمیایی خوبی داشته و در مقابل شست و شو و تعریق مقاوم باشد، این کرم باید به خوبی توسط مصرف‌کننده تحمل شود و پوست را تحریک‌نکند، آلرژی زا نباشدوحساسیت به نور ایجاد ننماید وحتی هنگام مصرف، احساس خوبی به مصرف‌کننده بدهد.

در هر صورت فراموش نکنیم که پوست آئینه بدن ماست در حفظ سلامت و شادابی آن بکوشیم.

در صورت داشتن هرگونه سؤال در خدمت شما هستم 09171825529

 


حساسیت به گندم

ارسال  شده توسط  دکتر اکبر اجرایی در 85/5/14 9:12 صبح

حساسیت به آرد گندم(گلوتن) 

گلوتن نوعی پروتین است که در پوسته ای  بسیار نازک  روی دانه گندم  چسبیده است  و قابل جدا کردن  نیست. حساسیت به آن ممکن است از ابتدای تولد وجود داشته باشد یا پس از ان ایجاد شود.فردی که به این بیماری دچار میشود در  صورت  پرهیز از   ترکیبات حاوی گندم از  سلامت نسبی و بیشتری  بر خوردار  خواهد بود و نیازکمتری به مصرف دارو پیدا می کند.بنا بر بررسیهایی که در مرکز تحقیقات گوارش انجام شده است از هر دویست نفر یک نفر به این بیماری مبتلا شده است.

پرهیز از بعضی غذا ها که حاوی گلوتن است در این بیماری ضروری است .

الف) پرهیز مطلق

ب)پرهیز نسبی

الف ) پرهیز مطلق

 مفهوم آن اینست که مصرف آن ماده کاملا آسیب رسان است.و نباید مصرف شود.

1-انواع نان که در انها از آرد گندم استفاده شده باشد (حتی آرد پنج صفر)

که شامل نان جو و نان سوخا ری و نان بربری ونان ساندویچی هم میشود.

2- انواع ماکارونی و لازانیا

3- انواع کتلت و کو کو که با آرد گندم تهیه شده باشد

4- انواع بیسکویت

5- انواع کیک و شیرینی ( به غیر از کلوچه نارگیلی خالص و مسقطی)

6- انواع بستنی و هویج بستنی

7- شیر و شیر کاکائو و شیر خشک و  خامه و سر شیر

8- پنیر خامه ای

9- سوپهای حاوی آرد جو و ارد گندم

10- سیر و ترشی آن

11- کوفته قل قلی(اکر در آن ارد گندم باشد)

 12- زولبیا و بامیه

13- انواع حلیم که با گندم و جو تهیه شده باشد

14- انواع حلوا که با آرد گندم تهیه شده باشد

15- سمبوسه

16- آش رشته

17- انواع شکلات حاوی شیر و آرد و بیسکویت

18-سمنو

ب) پرهیز نسبی:

یعنی می توان آنرا مصرف کرد اما پرهیز بهتر است

1- سوسیس و کالباس

2- همبرگر(اگر در تهیه آن ارد گندم بکار رفته باشد)

3- مرغ و ماهی سوخاری (بدلیل اغشته شدن با آرد)

4- ادویه جات به مقدار زیاد

5-فلفل و فلفل سیاه و ترشی ان

6- کباب کوبیده در رستورنها (اگر در آن از ارد گندم و نان خشک استفاده شده باشد)

7- کشک خشک( بدلیل وجود آرد اما اگر آرد نداشته باشد اشکالی ندارد . در کشک پاستوریزه در بعضی مواقع ارد وجود دارد)

8- کلم و ترشی آن

9- باقلا

10- سویا

11- کشک و بادمجان

12- پیاز خام ( پخته ان اشکالی ندارد)

13- ارده و حلوای ارده

14- بادمجان

15- ماءالشعیر

16-شکلات و کاکائو به میزان زیاد

نکته ها : 

 تمام محصولاتی که در خانه تهیه میشوند در صورتیکه فاقد آرد گندم باشند میتوانند مورد مصرف قرار گیرند

نشاسته حاوی گلوتن نیست و مصرف آن اشکالی ندارد

خوردن فالوده اشکالی ندارد

در مصرف موادی که حاوی گلوتن است چه علایمی ایجاد میشود

درد مفاصل  بیحالی و ضعف  یبوست یا اسهال  برفک دهان  زخم در مقعد  درد شکم  کاستی انرزی بدن و در موارد شدید سوراخ شدگی روده و مقعد.

بیشتر موارد افراد نا خواسته موادی را که حاوی گلوتن است مصرف میکنند  در این موارد ساختار ایمنی تحریک شده که میتوان با مصرف دوغ و ماست یا عرقهای با طبع خنک مثل شاتره و .. و یا با خوردن یک قاشق اسفرزه در اب در چند نوبت در روز شدت علایم را کاهش داد. (خوردنیهایی که در اصطلاح طبع گرم دارند  باعث  شدت علایم و انهایی که طبع سرد دارند علایم بیماری را کاهش میدهند).

با پرهیزی کامل  میتوان آسیبهای وارده به قسمتهای مختلف بدن  را کمتر کرد. این آسیبها شامل زخم مقعد  و آفت دهان و دلدرد و درد مفاصل است.لازم به توضیح است التهاب و درد در هر قسمت بدن بمرور زمان باعث تخریب و اسیب رسانی بیشتری میشود و پیشگیری از ان ضرورت دارد .

رزیم غذایی: میتوان  نان را از ذرت و ارزن تهیه  کرد  و در رزیم غذایی  بیشتر از برنج  و حبوبات و لبنیات  و گوشت سفید بهره برد. روزانه حتما از سبزی و میوه استفاده کنیید.

نمایی از نان تهیه شده با ذرت در تصویر آمده است.(آرد ذرت را خمیر کرده و پس از ور امدن خمیر روی سینی یا در گریل آن را طبخ می کنیم)

اگر سؤالی داشتیدجهت پاسخگوئی در خدمتیم.با تشکر از دکتر مجتبی نقشواریان

  


شیر مادر

ارسال  شده توسط  دکتر اکبر اجرایی در 85/5/11 7:0 صبح


هفته اول ماه آگوست مصادف با 17-11 مرداد ماه هر ساله به عنوان هفته جهانی تغذیه با شیر مادر نام گرفته است.در اسلام در مورد مزایا و شرائط تغذیه با شیر مادر آیات،روایات و احادیث فراوانی آمده است و تغذیه کودک با شیر مادر همواره مورد تاکید و توجه بوده است به گونه ای که در سوره مبارکه لقمان دوران شیردهی را دو سال ذکر می کند و پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) نیز شیر مادر را بهترین غذا برای کودک می داند.

ابن سینا در کتاب قانون در طب خود در اهمیت تغذیه با شیر مادر میگوید: شیر مادر برای نوزاد از هر شیر دیگری بهتر است، زیرا بیشتر از هر غذای دیگری، به گوهر غذائی نوزاد که در زندگی جنینی به او می رسد شباهت دارد. حتی به تجربه، ثابت شده است که در دهان گرفتن نوک پستان، در دفع آزار شیرخواران، بسیار سودمند است.

شیر مادر تا یکسالگی برای نوزاد بهترین است و موجب می شود نوزاد کمتر دچار عفونت های مختلف شود .شیر مادر بعلت دارا بودن ماده ایمنی به نام ایمونوگلوبین تا حدود زیادی اسهال و استفراغ نوزاد را کاهش می دهد و نسبت به بعضی بیماریهای دیگر ایجاد مصونیت نموده و می توان گفت اولین واکسن نوزاد است . شیرمادر نه تنها کاملترین غذا برای نوزاد است بلکه عامل مهمی در پیشگیری از عفونت و ضامن سلامت جسمی و روانی شیرخوار می شود  

شیر مادر درجه حرارت مناسب داشته ، از آلودگی عاری است و میزان ابتلا به آسم و آلرژی را در شیرخوار کاهش می دهد.

شیر مادر آسودگی روانی و رشد عاطفی نوزاد را تامین می نماید و موجب افزایش ارتباط بین مادر و کودک می گردد

تغذیه با شیرمادر مواد زاید تولید نمی کند ، استفاده از شیرخشک با زباله هایی همچون بسته بندیهای قوطی شیرخشک و بطری و اتلاف بسته های کاغذی همراه است.

شیرمادر در هر زمانی با دمای مناسب و با توجه به نیاز کودک در دسترس اوست .  و برای درست کردن شیرخشک نیاز به آب و استریل کردن بطری و سرشیشه و حمل آنها است  . شیرمادر نیاز به حمل ندارد و هر کجا برود آمادگی تولید شیر وجود دارد بدون آنکه گرم  یا سرد باشد. 

شیر هر مادر مناسب با نیاز کودکش می باشد و حتی شیرمادر دیگر مناسب همان کودک نمی باشد . مسلما شیرخشک از این خاصیت برخوردار نیست. یعنی ترکیب شیر هر مادر متفاوت است و با توجه به نارس بودن کودک و یا خیلی موارد دیگر این ترکیب متناسب با نیاز کودک تغییر می کند .

    بهترین راه برای تشخیص کافی بودن شیرمادر ، افزایش وزن و قد شیرخوار بر اساس منحنی رشد است که با مراجعه به پزشک کودکان و با بررسی رشد ماهیانه شیرخوار این کار میسر است . نوزاد در روزهای اول تولد کمی از وزن خود را از دست می دهد . این پدیده طبیعی است و نباید آنرا به حساب کمبود شیرمادر گذاشت . اصولا تشخیص کمبود شیرمادر و احتیاج به شیرخشک در صلاحیت پزشک کودکان است ، لذا بدون مشاوره با پزشک کودکان اقدام به تجویز شیرخشک ننمائید.

دوشیدن و نگهداری شیر مادر

شیر دوشیده شده را می توان  تا 8 ساعت در درجه حرارت اتاق ، 24 تا 48 ساعت در یخچال ، مدت 3-2 هفته در جا یخی یخچال  و ا تا 3 ماه در فریزرنگهداری نمود.
برای نگهداری شیر در فریزر بهتر است ز ظروف پلاستیکی (مثل قالب یخ) استفاده کرد و تا سه چهارم حجم ظرف را شیر ریخته ، در آن را بسته و در فریزر گذاشت. هنگام مصرف شیر دوشیده فریز شده ، هرگز ظرف محتوی شیر را نباید در حرارت اتاق یا روی اجاق ذوب کرد.
بلکه باید ظرف را زیر آب ولرم تکان داد تا کم کم یخ آن باز شود و یا ظرف محتوی شیر را در قابلمه ای که مقداری آب دارد قرار داد و قابلمه را گرم کرد. شیر ذوب شده باید طی نیم ساعت مصرف شود هرگز این شیر را نباید دوباره فریز کرد.
شیر دوشیده شده را بهتر است با قاشق ، سرنگ ، قطره چکان و یا فنجان به کودک داد و از شیشه یا بطری استفاده نکرد زیرا اگر کودکی به شیشه شیر عادت کرد از گرفتن سینه مادر خودداری خواهد نمود.

 دو چیز همتا ندارد مهر مادر و شیر مادر


لبنان سربلند

ارسال  شده توسط  دکتر اکبر اجرایی در 85/4/31 8:48 صبح

بیش از ده روز از حوادث پرافتخار و خونبار لبنان و حمله ددمنشانه رژیم صهیونیستی به بهانه اسارت دو سرباز اسرائیلی به  مردم بی دفاع لبنان می گذرد وجهان همچنان شاهد سکوت تاسف بار حامیان سینه چاک و مدافعان دروغین حقوق بشر است.

مقاومت جانانه نیروهای جان برکف حزب الله و ندای حق طلبانه سید حسن نصرالله رهبر مقاوم و شجاع آن هیمنه رژیم پوشالی و غاصب صهیونیست را در برابر دیدگان جهانیان از بین برد و زود باشد که شاهد پیروزی آنان در جنوب لبنان باشیم.

امروز قلب هر انسانی از حوادث لبنان به درد می‌‏آید. کشتار غیر نظامیان، از بین بردن زیرساخت‌‏ها و بمباران مناطق مسکونی در لبنان اتفاق می‌‏افتد اما جهان بی شرمانه در برابر همه این وقایع سکوت کرده است، در حالی که مسائل اسرا را به راحتی می‌‏توان با میانجی‌‏گری عادلانه حل کرد.

اگر به قول رهبر حزب الله رهبران دولتهای عربی تنها سکوت اختیار کرده و در راه پیروزی حزب الله کارشکنی نکنند جوانان غیور آن قدرت رویارویی و ضربه زدن به منافع اسرائیل و بازپس گیری قدس شریف را به پشتوانه ایمان و اعتقاد قلبی خود و حمایتهای مادی و معنوی آزادگان جهان خواهند داشت.

 در حال حاضر دل‌های ملت‌های عربی و اسلامی باحزب الله ست و ازآنان حمایت می‌کنند و اگر سران حکومت‌های این کشورها به آن‌ها فرصت بدهند خشم و نفرت خود را نسبت به موضع‌گیری‌های حکومت‌های دست نشانده خود و جنایت‌های اسراییل در لبنان ابراز خواهند کرد.زیرا به قول سید حسن نصرالله حزب الله نه خواهان شمشیرهای آنان در این نبرد هستند و نه خواهان حمایت‌های قلبی و سیاسی آنان تنها انتظار این است که دست از سر آنان بردارشته  وبی‌طرفانه عمل کنند،امروز حزب الله دارای بیشترین مقبولیت و طرفدار در سراسر جهان است و به زودی شاهد پیروزی های چشمگیر آنان در برابر دشمنان خواهیم بود که :ان النصر قریب


   1   2      >